Anopsia Radio Station Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MPTY ZINE vol 1 2009

2 posters

Go down

MPTY ZINE vol 1 2009 Empty MPTY ZINE vol 1 2009

Post  BigGirlWithAGun Tue Jul 14, 2009 4:01 pm

Zi-i compilatie punk si taci! Punk-ul asta e un gen de care daca te apuci nu te mai lasi. Mie intotdeauna mi s-a parut ca stilul asta este insasi esenta vietii, miscare, agresivitate, sange, curgerea rapida a evenimentelor. E ceva foarte atragator in ritmul rapid si in versurile haioase care trimite la tinerete si la dulcea nepasare care caracterizeaza aceasta tinerete.
Trebuie spus de la inceput ca initiativa unei compilatii de punk romanesc e admirabila. Iar aceasta compilatie le-a iesit baietilor de la MPTY ZINE de minune. Incepe foarte frumos si in forta cu o piesa Coercion in engleza, „You’re through”, presarata cu tot ce au ei mai bun de oferit: ura, dezgust, puterea de a spune "nu" si de a lupta impotriva sistemului. Se continua cu o piesa Cobe tot in engleza, „Should I believe in dreams”, un punk mai frustrat asa; fireste si eu as fi frustrata daca m-as trezi in toiul noptii dintr-un cosmar, asa cum zice Voix in piesa asta. Cobe canta un punk rapid, bine compus si desi vocea poate parea enervanta la inceput, se dovedeste mai apoi a fi ceea ce da carisma pieselor. In sfarsit a treia piesa e in romana: Scandal sunt cu chef de „Bauta” indiferent de vremea de afara. In afara de spiritul punk aflat in ebrietate, piesa asta etaleaza o oarecare sensibilitate pentru melodicitate. De la Rock’n Ghena s-a ales „Sari”, o piesa cu multa atitudine, un hardcore mai groovy care se integreaza bine printre punkarelile celelalte. Dupa asta urmeaza tot ceva dur: „Solidaritate”, de la Pavilionul 32, care vine ca o dedicatie pentru victimele regimului de azi si de ieri. Recycle Bin au o piesa up-lifting in continuare, „Paghy”, din care nu inteleg mare lucru pentru ca e in italiana, dar e faina. „Skanotimpurile” celor de la Ska Fara Trompete e bine inchegata dar vocea e cam pe dianafara, in sensul ca nu se prea sincronizeaza in urechea mea cea buna. Accentul e haios si „durerea de pwla” un cliseu binevenit. Los Pogos doneaza un „Nazi Punk”, melodie serioasa si cu nerv pe care se remarca linia de bass foarte buna si solo-ul care intra la fix. Din seria „slagarelor” cantate pe o coarda The Barricade se mandresc in "Drunk’n High" ca nu sunt doar beti ci si fumati. Aspect important in viata oricarui punkist, bautura se pare ca face subiectul si acestei compilatii. Ma rog, cel putin a jumătate din compilatie. Dance Trauma ne ofera „Bere Verde” pe ritmuri dragute de ska, cu versuri hazli. Periplul muzical anarhist se termina cu o piesa as putea spune „geniala” pentru ca m-a facut sa rad pe bune. Protex cu a lor „Muiere sanatoasa” incheie in forta acest sir de punkoteli. Linia muzicala imi suna extrem de cunoscut (pe refren e cumva un can can la caterinca?!), dar tot versurile fac pana la urma toti banii.
Punk romanesc-ei bine, da! Am mai zis eu si alta data dar nu pierd ocazia sa repet: punk-ul e probabil singurul gen muzical (din arie rock) care suna bine si in romana. Compilatia de fata sta marturie ca am dreptate. Indiferent de limba in care se canta (c-o fi ea italiana), punk-ul are un limbaj comun-muzica buna cantata din suflet.
Recomand cu caldura compilatia facuta de baietii de la MPTY ZINE. E un mix frumos de piese reprezentative pentru scena punk din Romania, un amestec de seriozitate si ironie, ritmuri rapide si versuri cand haioase, cand agresive, frumos impachetate intr-o atitudine "Fuck You!"

Compilatia se distribuie gratuit impreuna cu nr. 8 al revistei. Mergeti AICI si comandati cu incredere.
BigGirlWithAGun
BigGirlWithAGun
Moderator


Back to top Go down

MPTY ZINE vol 1 2009 Empty Re: MPTY ZINE vol 1 2009

Post  Cezarito Thu May 13, 2010 11:38 am

compilatia se gaseste de cumparat undeva in format material sau e doar de downloadat? Rolling Eyes Adica e un produs propriu-zis sau mai degraba un playlist? Exclamation

In alta ordine de idei, naspa ca Scandal, Protex etc. nu aduc nimic nou, ci aceleasi piese de acum ani buni de zile. Cu tot respectul pt Mircea, dar decat sa bagi ceva de umplutura, mai bine renunti la tot. In rest, felicitari pentru efortul sustinut de a promova scena asta din cand in cand minunata! Cool

Cezarito


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum