Anopsia Radio Station Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dezamagiri pe 27 septembrie

4 posters

Go down

Dezamagiri pe 27 septembrie Empty Dezamagiri pe 27 septembrie

Post  BigGirlWithAGun Tue Sep 29, 2009 10:55 pm

Voi incepe prin a multumi celor din Fabrica pentru ca ne-au gazduit concertul. Eu personal multumesc domnilor de la paza care au fost foarte draguti cu mine si in general. I would also like to thank Yellow Cap for their wonderful and professional performance.
Doresc sa NU MULTUMESC trupelor romanesti, in special pentru atitudine. Sincer, daca as canta asa cum au cantat ei, m-as ruga de lume sa ma lase sa cant live, nu as incepe sa fac eu ce ma taie capu, sa-mi chem toti prietenii pe gratis, sa urlu la organizatori si asa ma departe. But again, that's just me.
E greu de crezut ca niste oameni care canta pentru un public la care media de varsta e 14 ani au tupeul sa ridice pretentii. Pai daca era s-o tinem pe aia dreapta, copiii nu intrau in bar si trupele cantau fara public (trupele romanesti, pentru ca pe ele venisera sa-i vada aia mici, nu pe Yellow Cap; nemtii au avut altfel de public). Si nu stiu ce trupa care vrea sa ajunga undeva si vrea sa bea pe protocol e destul de naiva incat sa vrea sa-si bage toti prietenii (care formeaza tot publicul) pe gratis. Ma rog, poate trupele astea credeau ca organizatorii nu se bazeaza deloc pe taxa de intrarea admisa si ca au bani sa faca in fiecare zi concerte cu formatii mediocre, asa doar ca sa dea banii pe ceva (bani pe care nu-i au oricum). Si folosesc termenul mediocru din politete.
Am vazut ca venisera oameni acolo si pentru Yellow Cap. Tot respectul pentru ei. Au dansat frumos. Din nefericire, din nou au venit infect de putini. Sa fii fost oare din cauza a ce era in deschidere? Who knows. Ce stiu, in schimb, este ca in Cluj au fost 100 oameni prezenti la concertul Yellow Cap. Concertul din Cluj fiind luni, iar la Bucuresti duminica. Deci...aici nu merge treaba cu "era pus aiurea, n-am avut cum s-ajung". Probabil in Cluj se asculta ska/raggae si in Bucuresti nu. Probabil acolo au mai multi bani. Naiba stie.
Deci, de data asta nu numai publicul m-a dezamagit, ci si cei de la noi care au prestat (am observat ca lumea care scrie cronici de concerte e innebunita dupa verbul "a presta" Very Happy ). Pacat de Yellow Cap. Au sunat excelent si chiar pot sa zic ca cine asculta ska/reggae a pierdut un concert de zile mari-bine, "de zile mari" pentru ca au cantat Yellow Cap misto, nu pentru ca atmosfera a fost cu foarte mult peste "trista", din cauza lipsei de public. Si repet ce-am spus intr-un post anterior, eu nu ascult asa ceva. Sunt de data asta total obiectiva. Well, asta e, your loss fratilor, ce sa va fac. Poate nu e vina nimanui ci chiar a noastra ca n-am facut destula publicitate. Nu vreau sa para ca fac observatii stimatilor nostri cititori care probabil sunt si ascultatori de ska, ci doar sa-mi exprim profunda dezamagire fata de un eveniment de la care aveam asteptari mai mari in privinta publicului.
Better luck next time. Wait...there won't be a next time. Cred ca o experienta de genul asta in materie de ska ne ajunge tuturor.


Last edited by BigGirlWithAGun on Wed Sep 30, 2009 2:27 pm; edited 1 time in total
BigGirlWithAGun
BigGirlWithAGun
Moderator


Back to top Go down

Dezamagiri pe 27 septembrie Empty ca sa vezi ce proasta esti

Post  Cockpunc Wed Sep 30, 2009 1:59 pm

nici nu stiu cu ce sa incep

1. sa fim seriosi mai mult de 15 persoane nu au intrat pe gratis
2. nu cred ca trupele romanesti au baut pe gratis cantitati industriale, cu yellow cap e alta poveste...e tare sa lingi in cur strainii Smile
3. daca nu era publicu ala "de 14 ani" probabil ca nu erau mai mult de 20 de persoane in sala aia (cu tot cu staff)
4. probabil ca tu la asa zisii 14 ani o ardeai tru pe animal x si bambi asa ca scuteste-ne
5. gandeste-te ca tu acum judeci niste baieti care au avut al doilea concert, si intreaba aproape pe oricine ca au facut cea mai mare atmosfera
6. nu cred ca ai dreptu sa ii judeci pe cei de la 747 pt ca nu le conveneau conditiile de cacat pe care le impuneati avand in vedere ca ei canta de destul timp si banuiesc ca stiu cu ce se mananca
7. din cauza patriotilor ca tine undergroundu de la noi nu ajunge nicaieri niciodata
8. sa ne zici cum e curu strainilor...o zi buna:)

Cockpunc
Guest


Back to top Go down

Dezamagiri pe 27 septembrie Empty Re: Dezamagiri pe 27 septembrie

Post  BigGirlWithAGun Wed Sep 30, 2009 2:25 pm

Irelevant. Multumim pentru injurii. Aia cu animal x ai scos-o fix pe cur. Te-a durut?
BigGirlWithAGun
BigGirlWithAGun
Moderator


Back to top Go down

Dezamagiri pe 27 septembrie Empty Re: Dezamagiri pe 27 septembrie

Post  cineva Wed Sep 30, 2009 3:33 pm

observ ca se functioneza pe sistemul "hai sa aruncam pisica moarta in curtea altuia"...
Nici eu, nici unul dintre cunoscutii mei nu a vazut nici macar un afis cu concertul asta prin oras, asadar promovare zero. Cine a venit, a venit din recomandarile prietenilor. Daca ai fi cascat putin ochii ai fi observat ca acel public exclusiv al nemtilor era format din aproximativ 10 persoane in afara de cele care venisera de la inceputul concertului pentru acele trupe romanesti atat de jalnice dup spusele tale dar care totusi au adus 80% din publicul concertului. Trebuia tinuta "aia dreapta" si sa nu se permita minorilor sa intre la concert si sa urmarim cu draga inima cum ar fi concertat cele doua trupe si chiar nemtii cu 10 oameni si cum ati fi platit totul din banii vostrii. Si pe langa toate astea, singurele pretentii ale celor doua trupe a fost sa se procedeze cum se procedeaza la orice concert cu organizatori capabili sa puna la punct un eveniment de asa o amploare. Daca sunt romani, nu sunt si sclavi... asta nu ati inteles voi.

PS:Observ ca te-a deranjat doar de faptul ca ti s-a spus ca ascultai animal X, nu si bambi. ce e de inteles?

cineva
Guest


Back to top Go down

Dezamagiri pe 27 septembrie Empty Re: Dezamagiri pe 27 septembrie

Post  Diazenis Wed Sep 30, 2009 5:25 pm

Urat! Tare urat vorbiti!
Crezi ca daca aia o ard pe pop rock si se dau cu fixativ sunt mai ok ca noi astia de zici ca ascultam animal X Smile)? Nu am crescut impreuna, asa ca taci!
Pai asta e pb, se vb de bautura... pai de asta cantati? sa aveti ce bea? sau ca va place?
Si da hai sa fim seriosi, au intrat mai multi cu titlul de invitat! Data viitoare sa iti inviti prietenii la tine acasa!
Treaba ci linsu... buna asta, n ai avut imaginatie deloc!
Nu judecam baietii cu al doilea concert! Stiau in ce se baga!
Data viitoare trupele sa se fereasca de conditiile de kko de la evenimentele noastre! Adevaru' e ca daca e de kko sa deschizi ptr o trupa mare mai bn stai aks! Conditii nu au fost impuse, ci prezentate Wink
Dap, canta de ceva vreme si poate stii si tu ca se mamanca cu polonicul!
Sa stii ca nici eu nu am vazut afisele pe care le am lipit dupa 2 zile!!
Si noi suntem romani si nu sclavi ptr trupele pop! Pisica NU MOARE!
Diazenis
Diazenis
Admin


Back to top Go down

Dezamagiri pe 27 septembrie Empty ?!

Post  hana Thu Oct 01, 2009 10:52 pm

Jalnic.


Sa fim seriosi, la primele doua trupe a fost super atmosfera, la Yellow cap ma abtin, pentru ca nu-mi plac si nu am stat decat la primele 2-3 melodii.
Oricum, pustii de 14 ani au platit biletu si s-au distrat, trupele romanesti si-au baut cola la doza si apa plata iar apoi toata lumea a plecat fericita acasa. Au mai ramas cativa frustrati pe acolo la yellow cap ca sa nu ii lase pe saracii nemti sa cante doar pentru acei multi bodygarzi 4x4 care dadeau stickere.


PS: Respect pentru Backstage, al doilea concert al lor si a fost foarte tare, parerea mea e ca au fost chiar ceva mai buni ca 747.

hana
Guest


Back to top Go down

Dezamagiri pe 27 septembrie Empty Re: Dezamagiri pe 27 septembrie

Post  Diazenis Fri Oct 02, 2009 5:51 pm

...we were being spied on Dezamagiri pe 27 septembrie Icon_bounce , but you weren't able to notice the entire acts!?
Diazenis
Diazenis
Admin


Back to top Go down

Dezamagiri pe 27 septembrie Empty Re: Dezamagiri pe 27 septembrie

Post  BigGirlWithAGun Fri Oct 02, 2009 6:06 pm

Sunt si eu curioasa sa aflu de cand au devenit formatiile sustinatoare mai importante decat trupa cap de afis? Smile Si de cand e frumos sa tipi la organizatori? Eu sunt doar dezamagita ca oamenii nu-si stiu lungul nasului. Asa-ti trebuie Diazenis daca chemi pe oricine sa cante in deschidere. Te trezesti ca te ia si la bataie, in loc sa zica merci pentru ocazia de a canta.
BigGirlWithAGun
BigGirlWithAGun
Moderator


Back to top Go down

Dezamagiri pe 27 septembrie Empty Re: Dezamagiri pe 27 septembrie

Post  Diazenis Fri Oct 02, 2009 6:14 pm

asa mi trebuie. ai dreptate!
lasa mah a fost ultimul de ska/pop/rock/reggae; macar cei care canta/asculta hc/punk pot sa aprecieze ca s invitati in deschidere la o trupa din afara/ca se mai intampla concerte in under p'aci, ca anul trecut Bucurestiul era mort.
aaah voi l ati omorat, nu?



LE: Stai! de ce iti dau reply aici? Dezamagiri pe 27 septembrie Icon_lol
Diazenis
Diazenis
Admin


Back to top Go down

Dezamagiri pe 27 septembrie Empty Re: Dezamagiri pe 27 septembrie

Post  alec Sun Oct 04, 2009 12:15 am

Imi este rusine cu voi! Sincer! In locul vostru as cauta pe youtube o melodie de la backstage hero si una de la 747, as asculta-o pana sa imi dau seama cat de buna e. E frumos sa iti bati joc de trupe bune pentru ca isi cer un drept care li se cuvine. Pur si simplu nu va dati seama ca la yellow cap au ramas 10 oameni din 50-60? Ce ai facut prietene ai ramas fara fani? lol! Sunt sigur ca nu s-a inghesuit nimeni sa danseze. La backstage oamenii au dansat au facut pogo si a fost minunat asa a fost si la 747 insa la yellow cap PAUZA!
Noi astia de 14 ani platim ca sa ne distram si ca sa aveti voi bani sa o ardeti matur prin cluburi nostalgice. HA HA HA Ce nostim e sa dai cu vorba noi facem pogo noi ulram noi face atmosfera. Bine ca toti suntem mediocri pentru voi si bine ca in tara asta nu exista nici o trupa buna. Inainte sa comentati Backstage hero sunt foarte buni si au un viitor foarte frumos inainte. Noi cei de 14 ani suntem cei care apreciem muzica din ziua de azi pentru ca noi platim ca sa participam si din cauza nostra aveti voi cu ce public sa va laudati. Pana una alta mai comandati o pizza pt cei de la yellow cap ca 4 nu ajung in timp ce noi ne mai ducem la un concert backstage hero.

alec
Guest


Back to top Go down

Dezamagiri pe 27 septembrie Empty Re: Dezamagiri pe 27 septembrie

Post  Diazenis Sun Oct 04, 2009 3:42 am

n ai inteles nimic! and nonsence has many flavours.
foarte superb a fost cand v ati dat tricourile jos (fetele) and you were begging for it! da dovada ca ati fost crescuti in cadrul unor familii cu valori, demnitate si bun simt. sa mi dai reply cu dreptul trupelor as opening acts, ok?
si ce pogo era ala pe pop si in 3?!?!
Rusine mi a fost si mie cu toti voi acolo.
sa caut pe youtube?????? dc frate nu i am vazut live? cauta si tu niste Crass (ca e perioada aia a anului, sau orice altceva misto) si culturalizeaza te.
dap mei sa stii ca mi am cumparat masina cu banii de la intrare. eu si bgwag vvrrruuruummmm!
sa stii ca nu ma laud cu publicul. nu ma laud! (fa retur la randul 3)
pai n ati stat la yellow cap ca se racea grisuletu'/n ai vrut sa vezi o trupa mare de ska din afara. noi aia 20 ne am simtit foarte bine (si au mai intrat oameni dupa superbele trupe de dechidere)...nu tre sa ti dau raportul. trebuia sa ramai daca tot zici ca ai fost prezent.
last sentance didn t make any sense.
si da viitorul pare frumos.
tre sa plec am programare in clubul nostalgic (whatever that means) no. 6754654879.
ciau!
(ps: stop replying if u have nothing to say)
Diazenis
Diazenis
Admin


Back to top Go down

Dezamagiri pe 27 septembrie Empty Re: Dezamagiri pe 27 septembrie

Post  Alec Sun Oct 04, 2009 11:09 am

Ah HA ha ha ha Minunat! Sa vorbim despre valoara voastra morala care criticati familia unor fete care ca sa vezi au ramas fara tricou Exclamation Incredibil asa ceva, aceste lucruri s-au mai petrecut si pe la alte concerte si nu a facut nimeni scandal. Parca si-ar fi dat tricoul jos in incinta ateneului Smile) Iar daca tu spui asa ceva inseamna ca esti un om fara moravuri care aprecieaza viata intr-un mod stramb.
Rusine sa iti fie criticule cultule rusine sa iti fie! Sunt sigur ca v-ati distrat la yellow cap mancand cot la cot cu ei o ultima pizza ramasa si incercand sa mai dati pe gat inca o bere si inca una si tot asa.
In mintea ta esti un om cult si probabil radiant de inteligent, iti zic eu ca nu e asa mi-ar fi rusine in locul tau vorbesc asa despre 2 trupe extraordinare.
PS: La faza cu youtube ma refeream ca tu sa dai pe youtube, pentru ca probabil cand ei cantau (punk rock nu pop poate ala canti tu in dus) tu ereai preocupat sa vorbesti despre criza economica probabil impartasind ideeile tale radiante prin tot clubul.
"Prietene imi pare rau sa iti spun dar vremurile tale usor apun, existenta ta e doar o gluma proasta"

Alec
Guest


Back to top Go down

Dezamagiri pe 27 septembrie Empty Re: Dezamagiri pe 27 septembrie

Post  Diazenis Sun Oct 04, 2009 7:44 pm

alece! bine ai revenit printre noi.
nu trebuia; ptr ca te am rugat sa nu daca n ai nimic de spus. Wink
Diazenis
Diazenis
Admin


Back to top Go down

Dezamagiri pe 27 septembrie Empty Re: Dezamagiri pe 27 septembrie

Post  trip Wed Oct 07, 2009 12:55 am

Ok, in primul rand tin sa mentionez ca nu vad rostul pentru care unii comenteaza ce au facut Yellow Cap daca nu au ramas sa asiste la concertul lor. Toate trupele au facut atmosfera, fie ca au fost putini oameni. Nu stiu cat de ascultat este genul ska/reggae in Bucuresti, dar in primul rand, cine a venit, a facut-o exact cum a scris cineva, mai mult din auzite, din mass-uri primite pe Yahoo! sau hi5 sau vazand cate o reclama pe net, cel mai probabil MySpace. Nu vad relevanta, sincer, in idea de oameni intrati pe gratis. Cand se facea intrarea, eu am vazut doar o persoana, in rest nu stiu de alte, iar chestia cu protocolul nu vad este o cearta cam stupida. Fiecare club sau concert isi are protocolul ei, si in mare este acelasi, indiferent de trupe. Ca trupele din afara, capurile de afis primesc intr-adevar o atentie mai mare, nu e foarte surprinzator, si da, pare exagerare cand doar pentru ca ei sunt din Germania si au o reputatie mai mare sa fie serviti de organizatori cu pizza, bere si mai stiu eu ce alte "delicatese". Lasa impresia ca tu ai o onoare doar cantand pentru ei. In fine, nu stiu cum a stat treaba si nu ma intereseaza sincer. Un protocol cu bun simt in mod normal cere ca trupele ce vor presta (observ ca acest cuvant este preferat, si pe motive intemeiate) sa aiba cinci bauturi, de care vor. Poate isi cumpara o bere inainte sa urce pe scena ca sa scape de emotii si dupa bea apa, poate a ragusit sau ceva. Asa mi se pare decent cel putin.
Revenind la idee, toate trupele au cantat bine, felicitari Backstage Hero pentru a doua performanta, 747 cum ne-a obisnuit, iar Yellow Cap au aratat ca stiu sa cante si ca o fac bine, genul li se potriveste. Publicul a fost dezamagitor pentru nu s-a facut indeajunsa reclama. Nici eu nu am vazut afise, inteleg ca s-au lipit, dar au disparut dupa doua zile. Si da, daca doar asa se va face cu afisele, se iese o zi, lipim pe Lipscani si prin zonele mai populate de genul, iar apoi stam doua zile si iesim la o verificare sa constantam ca nu mai sunt, atunci se face prost. Afisele se lipesc zilnic, pentru ca sunt mai multe concerte, sunt mai multi "lipitori". E greu intr-adevar, si eu am lipit afise pentru concerte, dar e o treaba care trebuie facuta zilnic, si de multe ori reiei ruta facuta cu o zi inainte. Lasa-ti certurile pe seama intrarii gratis si a comportamentului publicului. Astia au fost fanii, unii au platit ca sa intre, altii inteleg ca nu, treaba lor. Au venit sa se distreze si sa vada concertul. Daca au plecat de la Yellow Cap pierderea lor si punct.

trip
Guest


Back to top Go down

Dezamagiri pe 27 septembrie Empty Mea culpa sau ceva de genu'

Post  Brebe182 Thu Oct 15, 2009 7:22 pm

In primul rand ii multumesc Biancai, pentru ca a organizat concertul, tot respectul pentru ceea ce incearca, dar cred ca nu are abilitati pentru asa ceva. Le multumesc baietilor de la Backstage hero pentru ceea ce fac.
Dupa parerea mea, un asemenea concert nu trebuia tinut in fabrica. De asemenea, cand se anunta o chestie, sau se ajunge la un acord verbal...ca tot vorbim de miscare si de cine sustine mai mult miscarea...te ti fratica. Am mai fost la un eveniment organizat de Bianca, si nu numai ca am avut cate doua persoane invitate de om...dar dupa cate tin minte eu...cred ca m-am si imbatat...din protocol. Sa vorbesc si despre muzica...mie unul...mi-au placut mai mult Backstage hero decat 747, ironic poate...dar da. Au sunat mai bine, mai legat,s-au pregatit. Eu, stiu, am dat gherle si cam din cauza mea suna de obicei un concert prost, ca ii incurc pe astia:(...dar oare nu a fost tot concertul o gherla? A fost un mic rateu, pe care as vrea sa il uit cat mai repede cu putinta, dar iar revin...nu pot pentru ca au sclipit baietii de la Backstage hero...si au facut show. Eu unul, pula mea...nu m-am simtit in stare sa cant ca oamenii...nu mi-a placut atmosfera...poa' sa se zica uite-l p-ala basinosu'....plm nu merge...daca nu am stare de spirit nu cant. Ah, eu de obicei nu ma atac atat de tare...dar am ramas uimit cum...printre atatea probleme si griji ca sa zic asa...cineva important pleaca si ne lasa cu tipul care strangea cablurile prin fabrica...ca sa isi cumpere pizza frate.Trenta pizza...pizza florina, don corleone, jerry's, cuptoru' cu lemne...au distributie frate.
Scuze inca o data pentru ce s-a intamplat, dar cred ca mai avem de mancat, ambele parti, ca sa putem sa vorbim...parerea mea.Numai bine...si la cat mai multe concerte,evenimente cu pustoaice care isi dau tricourile jos.

Brebe182
Guest


Back to top Go down

Dezamagiri pe 27 septembrie Empty Re: Dezamagiri pe 27 septembrie

Post  Admin Thu Oct 15, 2009 7:45 pm

ma carasem sa schimb niste bani, ca m am intalnit si cu oamenii care plecasera dupa mancare e partea a2a. da a fost un mare esec YC si promit sa nu mai fac!
chestia e ca nu erau alte cluburi libere... si totul a fost facut prin intermediul lui tavi, asa ca eu am fost la fel de surprinsa in ziua cu pricina sa observ ca lipsesc unele "ustensile".
n am aptitudini, stiu, a fost un event prea mare ptr mine si de aceea raman la hc/punk din underground. macar alea stiu ca ies oarecum destul de ok.
ms ptr votul de increrdere si aprecieri.
multa bafta si voua si multe concerte faine de acum inainte.
Admin
Admin
Admin


Back to top Go down

Dezamagiri pe 27 septembrie Empty si eu pe aici...

Post  gogugaze Fri Oct 16, 2009 1:51 pm

Am citit si eu ce s-a intamplat pe aici, iar parerea pe care o voi expune este strict pe ce am citit mai sus, si anume: ca trupa, daca esti invitat sa canti, mi se pare normal sa te interesezi inainte, ce implica (ce scule vor fi, protocolul, cate persoane poti avea pe lista de invitati etc). Daca erau niste lucruri stabilite de la inceput, dau dreptate trupelor. Din cate vad ca s-a scris aici, nu s-a stabilit asa ceva, in sensul ca nu a aprut ceva nou fata de ce se stabilise... Nu mi se pare corect ca la cantarea respectiva, sa-ti bagi toti cunoscutii gratuit, in conditiile in care evenimentul nu a fost organizat de trupa invitata. Daca iti sunt cu adevarat prieteni si vor sa te vada si sa te sustina trebuie sa plateasca intrarea, care oricum, nu mi s-a parut exagerat de mare.. Poate ca acei 20 de omeni care au venit au format tot publicul...aste este un risc pe care si-l asuma organizatorul, teapa lui. Mama si cata pizza s-a putut manca, daca au fost putini oameni, mai si spuneti ca se sparg in figuri cu banii de intrare.; de fapt, sunt convins ca si acuma se uita la afisul cu cantarea respectiva si isi freaca palmele zicand “mama ce de bani am scos de pe urma platitorilor” Daca nu sunteti de aceeasi parare, sunt locuri unde poti merge ca trupa, sa vorbesti cu cine este la bar si sa iti organizezi cantarea si poti sa impui ce conditii vrei tu (si probabil ai sa observi ca iesi mult mai parlit la un astfel de eveniment. decat unul in care esti invitat); sau, o alta solutie, invita-i la sala de repetitii si o sa fie si mai grozav pt toata lumea. De asemenea, am vazut ca s-a luat lumea de organizarea de rahat care a fost...la banii care se iau pe intrare exista si o vorba, “cat dai atata face”...doar nu oi vrea sa dai 15 RON si ai conditii ca la un concert pe stadion.Pe partea cu protocolul, ca li s-a dat suc si apa celor care aveau sub 18 ani, sunt intru-totul de acord. Ca patron de club/bar poate si voi, cei sub 18 ani, ati proceda la fel in locul detinatorilor de cluburi/baruri. Cati sunt de acord sa-si riste afacerea pt astfel de lucruri. Un alt lucru care m-a deranjat, a fost atunci cand cineva care a comentat pe acest forum, a zis ca poate unii din organizatori la varsta de 14 ani o ardeau pe animal x...ba prietene, hai sa fim seriosi. Poate “aia” cand aveau 14 ani, umpleau cluburile cu banii de alocatie, dar veneau la cantarile si altor trupe cu care nu erau cunoscuti sau prieteni si se descuracau si cu bautura Wink. Vreau sa-l intreb pe Cockpunc, frate, daca organizatorii distrug undergroundul, tu ce faci pt underground? In spatele tastaturii toti sunt vonici si fiorosi si se vad foarte indreptatiti sa-si verse frustrarile. Intr-adevar, de cele mai mult ori, poate ca, condtitiile pe care le ofera organizatorii nu sunt la nivelul asteptarilor (si aici sunt si nu sunt de acord cu trupele care canta Very Happy, aici ar fi o alta discutie) , dar , suntem o tara democrata, sau asa se pare, si se poate refuza participarea la un astfel de eveniment. Nimeni nu este obligat sa participe. Prin ceea ce am scris mai sus nu tin sa se considere ca iau aprarea organizatorilor. Aici nu sunt de acord cu ei sa critice felul in care au cantat trupele. Fiecare se descurca cum poate. O alta buba care apare destul de des, din pacate, intarzirea cu problele de sunet, dar...si aici e discutabil. Cam atat, pentru moment....aveti legatura Smile Twisted Evil

gogugaze
Guest


Back to top Go down

Dezamagiri pe 27 septembrie Empty Re: Dezamagiri pe 27 septembrie

Post  mad Sat Oct 17, 2009 7:25 pm

Va salut pe toti, chiar daca nu am recunoscut decat cativa dintre cei care au fost activi in thread-ul asta. In fond nici nu conteaza, conteaza insa reactiile voastre la adresa acestui concert, la care nu am participat, din pacate, dar fiind prieten vechi cu cei de la Backstage Hero, nu pot sa nu ma amestec. Asa sunt eu, mai nesimtit, imi bag nasul unde nu imi fierbe oala. Sue me! Spun asta pentru ca sunt sigur ca cineva va avea ceva de spus in legatura cu asta si cu faptul ca nu stiu mai nimic despre acel concert. Din acest motiv nu ma pot lega de asta. Tot ce voi spune se bazeaza doar pe raspunsurile voastre pe care le-am citit.

Bianca, nu te cunosc; nici ca persoana, nici cu ce te ocupi. Dar din cate am inteles, esti organizatoare de astfel de evenimente. Bun, mi se pare foarte frumos ceea ce faci, dar consider ca e de bun simt sa tratezi fiecare trupa implicata in evenimentele organizate de tine la fel. Fie ca sunt niste pusti de 16 ani care vor faima si glorie, fie ca sunt o trupa de 20 de nemti care canta la trompete si scot zgomote fara sens, ai spune tu. ( exemplele sunt pur fictive ) Backstage Hero sunt ( si aici vorbesc din proprie experienta ) un grup de copii, foarte maturi si foarte talentati. Da-mi tu un nume de trupa care dupa 1 an mai au putin si scot albumul. Smile A, si sa aibe si 16 ani. O sa stai sa te gandesti destul de mult; dar asta oricum e irelevant. Toti sunt pusi in aceeasi oala. Voi nu vreti decat sa scoateti un profit.

Cum bine a spus si Trip, toate trupele fac atmosfera, fie ea buna sau rea, chit ca au sau nu public. Daca e sa judecam dupa asta, Backstage Hero a subclasat pana acum toate trupele in deschiderea carora au cantat si faptul asta poate fi clarificat de toti cei care au fost la concertele lor. Eu personal am fost doar la primul, dar asta nu ma diferentiaza de toti ceilalti.

Pustii de 14 ani care vin la concertele punk-rock din Bucuresti, sunt, trebuie sa recunoastem, cam 80% din tot publicul. Trebuie acceptati asa cum sunt, imaturi, nechibzuiti sau cum doriti sa ii etichetati. Nu inteleg insa cu ce va deranjeaza faptul ca si-au dat tricourile jos, cumva pentru ca ele au ce arata, Bianca? Are you really so envious? Chestiile astea se fac peste tot in lume. Sunt sigur ca stiti foarte bine. Chestia asta nu are relevanta si este aruncata doar din lipsa de argumente.

Data viitoare incearca sa te bazezi pe fapte concrete, sa te pui in pielea celor "nespalati" si eventual sa o lasi mai moale cu pastilele si cu zbenguiala. Bafta!

mad
Guest


Back to top Go down

Dezamagiri pe 27 septembrie Empty Re: Dezamagiri pe 27 septembrie

Post  Admin Sun Oct 18, 2009 7:32 am

ooh yes...! i was high on pills and soooo envious at the time! how did u figure me out that well?!
trancanitu despre profit nu are baza!
nefondate sunt acuzatiile tale!


Last edited by Admin on Sun Oct 18, 2009 1:00 pm; edited 1 time in total
Admin
Admin
Admin


Back to top Go down

Dezamagiri pe 27 septembrie Empty Re: Dezamagiri pe 27 septembrie

Post  BigGirlWithAGun Sun Oct 18, 2009 12:58 pm

Frate, mor de ras Laughing deci Bianca...da incoace sutienu ala dublu E ca nu mai ai ce pune in el Laughing
Vad ca unii inteleg la ce m-am referit, unii nu. Asta e. Este vorba de atitudine. Si nu, nu toti trebuie tratati la fel. Nu umblam dupa profit. Ca daca profitul inseamna sa scoti mereu sute de euro din buzunar, cred ca Bianca a ajuns milionar in minus...hahahahaha!

Ah si inca ceva: Nu inteleg de ce discutia este in mare parte despre Backstage Hero. Trebuia sa ma exprim eu mai clar. Atitudinea vocalului de la 747 a fost de fapt de cacat. La el trebuia sa ma refer cand am vorbit despre urlatul la organizatori. Poate acuma o sa intelegeti ce vreau sa zic prin atitudine de cacat.
BigGirlWithAGun
BigGirlWithAGun
Moderator


Back to top Go down

Dezamagiri pe 27 septembrie Empty Re: Dezamagiri pe 27 septembrie

Post  Kopac Thu Oct 22, 2009 2:38 am

Buna tuturor....parerea mea e ca scena de muzica punk din bucuresti e pe moarte...si nimanui nu pare sa-i pese...sunt putine persoane care fac ceva in sensul asta si una dintre ele e bianca & anopsia crew...pustii din ziua de astazi sunt din ce mai inculti din punct de vedere muzical...nu mai au gusturi...nu stiu sa faca diferenta intre o trupa consacrata care canta de enspe ani si o trupa de pustani incepatori care nu au decat doua concerte la activ...nu se mai asculta muzica buna, nu se mai megre la concerte, de aceea cluburile sunt mereu aproape goale...ar fi cul daca ar fi si gratuite concertele...sa-mi aduc toata shatra de puradei libidinosi sa ma sustina, apoi sa mergem sa bagam ketamina organizat...dupa ce crapa bunicu, din banii de mostenire imi fac club panc in bucuresti, chem toate trupele de emo/pop/punk/pussy din zona sa cante pe aceesai scena, umplu sala de pustani puberi de maxim 18 ani, si le dau la toti lame de taiat vena, placi de indreptat parul, sticlutze de ketamina si prezervative...SI VA FI PUNK

Kopac
Guest


Back to top Go down

Dezamagiri pe 27 septembrie Empty toata treaba asta....

Post  recall Mon Nov 09, 2009 9:42 pm

first of all..scuze ca rascolesc iar cacatul dupa ce abea s-a mai calmat toata treaba asta...acum am dat si eu de post si am aflat de cele intamplate....ce sa zic, nu am fost acolo nu stiu ce s-a intamplat..imi dau si eu cu parerea din reactiile pe care le-am citit.

1. Un organizator trebuie sa asigure conditii scenice egale tuturor trupelor indiferent de discrepantele intre trupe. Nu ma refer aici neaparat la bani..este normal ca o trupa mai mica...o trupa care e opening act sa castige mai putin sau in functie de caz sa nu castige bani deloc...ptr ca trupa care tine cap de afish nu degeaba e acolo..probabil a "muncit" ani de zile si a deschis concerte ptr altii ca sa poata sa ajunga si ea la randul ei cap de afish...oricum chestiile astea se stabilesc de la inceput...adica organizatorul pune conditii si zice ce poate sa ofere , trupa (eventual) pune si ea conditii si spune ce poate sa ofere si ea... si daca nu apar conflicte de interese, etc...e totul ok si stabilit...dar asta inseamna ca atunci cand opening act-ul ajunge la bar...sa i se puna toate conditiile necesare sustinerii unui concert (la fel ca si cele de care beneficiaza main eventul)..si sa i se dea sansa sa sune bine..asta inseama dupa mine ca orice trupa are dreptul la proba de sunet ...sau amplificare ..etc... ca altfel se numeste bataie de joc fata de acei oameni care chiar daca se afla la inceput poate au muzica in sange....

2. Nu tin partea nimanui...anopsia.tk (aici ma refer la tot staff-ul.."care este" deci inclusiv bianca) isi dau silinta sa faca ceva...bravo, felicitari si sa o tineti tot asa, tot ce pot sa fac este sa va admir ptr ca incercati sa miscati muzica asta....pe de alta parte...daca e sa va reprosez ceva este atitudinea pe care ati avut-o in acest post visavis de trupe : Backstage hero....nu stiu cum canta..am inteles ca sunt la inceput...bravo lor si le doresc sa aibe succese merita o sansa si trebuie sustinuti la fel ca si 747 care deja incepe sa fie un nume nu numai in Buc, dar si in alte orase... Indiferent de prestatia lor (trupelor) din acea seara care nu am de unde sa stiu cum a fost..unii zic ca au cantat bine si au facut atmosfera, voi ziceti ca pentru cum au cantat impun prentetii care nu sunt de nasul lor.... haideti sa fim mai binevoitori si sa nu aratam cu degetul si sa aruncam cu namol in niste oameni care muncesc sa fie acolo sus pe scena...La urma urmei orice trupa are zilele ei...cateodata suna genial si fac un sow inimaginabil alteori au o zi mai slaba si suna mai rau....cateodata ascult unele concerte live NOFX si incerc sa imi dau seama cum au ajuns asa departe....ca nu imi place cum suna...alte concerte sunt geniale....asa ca nu stiu cum va simtit dupa ce puneti la zid 2 trupe relativ tinere...si sunt convins ca marele factor care a generat aceasta cearta nu ar fi aceste 2 trupe ci lipsa pulicului

Aici vroiam sa ajung..daca la club se strangeau 100-200 pers...trupele intrau in priza...aveau chef sa cante...se crea atmosfera si iesea totul ok..fara probleme , nervi , certuri...asa , este de inteles...in club o mana de oameni...nervii intinsi la maxim...trupele dezamagite si lipsite de self esteem...si bam...uite asa poate sa iasa un cocnert slab..fara suflet si implicare...( repet , acum vorbesc la general , nu am fost de fatza , nu stiu cum au perstat trupele) ...si la sfarsit , normal ca se cauta un vinovat...ca asa totul parca prinde rost... asa e romanul..cand ceva iese de cacat..in loc sa se uneasca..sa se ajute/incurajeze sa treaca mai departe..nu..romanul nostru se opreste..se uita frumos in jur...cauta un vinovat..si in caz ca nu gaseste un vinovat...inventeaza un vinovat...ca asa e frumos..si apoi se spala pe maini...si sta linistit pentru ca tocmai a gasit cine e vinovatul ..deci nu mai are ptr ce sa isi faca griji (problema rezolvata)

Iesind din analogie si incercand sa ma intorc la obiectul discutiei...asta cred ca s-a intamplat...se arunca vina de la organizatori la trupe si invers...

Vreti vinovat??? va zic eu.... Lipsa de interes fata de concerte! si daca nu mai organizati ska/punk/pop/reggae cum am vazut intr-un post anterior...nu o sa rezolve nimic...ptr ca toate ramurile punkului sunt afectate de aceastra lipsa de interes....si continua sa fie afectate....si daca incep si concertele sa dispara...o sa dispara de tot interesul...si uite asa moare un stil de muzica...nimeni nu mai promoveaza , nimeni nu mai tine concerte...si este uitat complet Neutral pacat...


revin...in acest post nu am aruncat vina pe nimeni..daca reiese asta din ce am scris imi cer scuze...nu dau castig de cauza nici organizatorilor, nici trupelor..dar atrag atentia asupra necesitatii de a avea concerte ska/reggae/punk/pop si fac un apel la public: Hai la concet !

mai stiu un post care mi-a atras atentia acum ceva timp...foarte bun dupa parerea mea si tot pe tema asta -> http: http://punk.forumotion.com/Primul-blog-b1/Punk-ul-in-Romania-b1-p1.htm (sterge space-ul dintre http: si // )
poate ajuta la ceva..:-?? Si nu...nu este reclama....din cate observ inafara de acel post nu mai e nimic..si nici activitate...dar merita citit... succes tuturor si ne vedem la cocnerte

recall
Guest


Back to top Go down

Dezamagiri pe 27 septembrie Empty Re: Dezamagiri pe 27 septembrie

Post  Diazenis Mon Nov 09, 2009 11:24 pm

salutari recall.

nu e problema. multumim pentru interventie.
am citit articolul de pe blog. bine scris, cel putin la partea cu banii, rusinea fata de trupele straine si prezenta scazuta la concerte o patim si noi, dar vad ca multi ne plangem de situatie si tot putini suntem la showuri live.

noi ne am suparat ca am fost eu acuzata ca imi iau iachturi dupa fiecare show si ca am grija de trupa din afara mai mult (era chestia ca oamenii aia nu apucasera sa manance tocmai ca sa ajunga la timp la club, ooh si oricum din banii de intrare nu acopera trupa/trupele).

tu ai citit aici la noi asta? (ceva asemenator.)
https://anopsia.darkbb.com/we-have-something-to-say-f15/where-is-everybody-prea-putin-public-pe-24-sept-la-self-respect-t94.htm?sid=e19e1545615953074c86c081a692a3c3

cat ma tine mai incerc sa fac ceva aici, sa ajunga trupe straine pe la noi, sa avem concerte dese, vroiam 2 pe luna cel putin, colega zice ca 1 e suficient ca tre sa mancam si noi, dar nu lipsa banilor ar fi singurul impediment ci si oamenii de la club care, cum era specificat si in articolul de pe blog, ar fi preferat un party dnb la care ar veni copii (intrarea e 10 lei frate, noi am facut concerte cu si intrare libera si cu 5 sau 8 lei... nu e bine) decat un show live.

oricum sper sa se trezeasca scena punk/hc la viata cu public cat ma numeros, ca vad ca in ultima vreme tot apar concerte si se pregatesc surprize.
deci, sper sa ne vedem pe la un concert pana la sf anului.
Diazenis
Diazenis
Admin


Back to top Go down

Dezamagiri pe 27 septembrie Empty Re: Dezamagiri pe 27 septembrie

Post  Cezarito Thu May 13, 2010 2:53 pm

naspa sa te complici cu formatii locale cu impresii de vedete. un concert trebe sa fie underground de la un capat la altul, fara compromisuri, fara umpluturi, fara sarutmana la club etc. . isi mai aminteste cineva ce au patit ZOB acum cativa ani cand in timpul concertului fiecare punkist si-a intors spatele la scena etc? Exclamation

Cezarito


Back to top Go down

Dezamagiri pe 27 septembrie Empty Re: Dezamagiri pe 27 septembrie

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum